Kojení – pomůcky, strašáci, vychytávky

Jak jsem slibovala, abych téma kojení hezky uzavřela, rozhodla jsem se ještě podělit o to „hmotné“, co pro mě bylo nebo je aktuální.

O tom, že mi hned v porodnici půjčili kloboučky, jsem se zmiňovala, ale pro upřesnění, šlo o kloboučky značky Medela a byla jsem s nimi docela spokojená. Pak jsem si je i kupovala domů. Vyzkoušela jsem také kloboučky Avent, které jsou jinak tvarované, ale nebylo to pro mě to pravé. Asi jde hlavně o zvyk a už mi jiné nevyhovovaly J Hned po porodu také přišla na řadu kojící podprsenka a vložky do podprsenky. Ani bez jednoho bych se já osobně neobešla. K tomu se váže i taková historka. Došly mi právě tyto savé vložky do podprsenky a bylo to zrovna v den, kdy jsme měli jít s Lucinkou k doktorce. Tak jsem si řekla, že to spojím a cestou zpět se stavím v lékárně a koupím si je. Myslela jsem si, že se to tu chvíli bez nich nezblázní, tím spíš, když hezky před odchodem ještě nakojím a prsa vyprázdním. No, co vám budu povídat, už v čekárně jsem měla promáčenou podprsenku i košili 😀 Ale to jsme trochu odbočili …

Další pomůckou, kterou jsem využila hned v nemocnici, byla manuální odsávačka mléka. Sestřičky mi půjčily tu od značky Medela a neměla jsem s ní žádný problém. Domů jsem si koupila pro změnu značku Avent a také není špatná, ten princip je zkrátka pořád stejný, ale možná bych podruhé i domů pořídila Medelu, snad mi přišla k bradavkám trochu šetrnější. Mléko odsávám pouze občas, a to pokud cítím, že ho mám přebytek. To se stane, když malá třeba tvrdě spí dlouhou dobu a já si odstříkáním ulevím. S odstříkaným mlékem se dá udělat několik věcí. Nejlepší je podle mého zamrazení. Stačí přelít do speciálních sáčku ke skladování mateřského mléka. Tím získáte železnou zásobu na různé příležitosti. Někdy se může stát, že nebudete moct kojit například z důvodu nemoci nebo si budete chtít povyrazit nebo budete muset něco mimo domov zařídit, necháte pár hodin hlídat babičku… V takových případech prostě stačí vyndat mléko s mrazáku a rozehřát. Tím se dostáváme k dalšímu pomocníkovi – ohřívačce lahví. Tu mám také od značky Avent a kromě lahví, tam klíďo šoupnem právě i ten zmrzlý sáček. Asi někdo namítne, že je to zbytečná věc, já to tak úplně nevidím. Určitě to není nepostradatelné, dá se ohřívat ve vodní lázni, ale je to zdlouhavější proces, o který v případě hladového mimča prostě moc nestojíte. A když už máme to mlíčko tedy rozmražené a v tělesné teplotě, co s ním? V nemocnici a v šestinedělí jsem poctivě krmila stříkačkou a nikdy bych s tím nepřestala, dokud by se nám nezlepšilo kojení. Když se ale už kojení dostalo podle mého do své nejlepší fáze, vyzkoušela jsem jednoho dne toho velkého strašáka, co ničí životy matek i dětí – lahev. Odpusťte, že si z toho dělám trochu srandu, ale já si o tom zkrátka myslím svoje. Když mi lahev nutila sestra v porodnici, zabojovala jsem za to, aby mě nenutila, a poctivě jsem i ty největší dávky dokrmovala stříkačkou a neudělala bych to jinak. Když ale přišla ta doba, kdy jsem se přestala bát, že nekojíme správně, rozhodla jsem se, že si s Míšou dám v klidu večer víno a malou nakrmím z flašky. Ano, věděla jsem o rizicích a vím, že hromady maminek to odsuzují, ale já si vůbec nepřipustila, že by se mohlo něco špatného stát. Pevně jsem věřila, že si tím prostě kojení nezkazíme. A nezkazili. Určitě je to individuální, ale moje zkušenost je pozitivní. Lahve máme taky od Aventu a stejně tak sterilizátor. Ten považuji asi za méně praktický než ohřívačku, a to především pro jeho velikost. Když si člověk vše vyvaří, jen vyndá a následně uklidí hrnec, tento přístroj nám ale straší na lince non-stop. Je výhodný opět hlavně pro úsporu času, ale jak říkám, klidně bych se bez něj obešla.

Kromě zamrazení jsem taky MM používala pro jeho léčivé účinky – na své popraskané bradavky a na Lucinky ekzém, ať už přímo na pleť nebo do koupele. Neděl se poté žádný úplný zázrak, ale určitě to ničemu neuškodilo a já věřím, že to pomáhá.

Poslední, co bych ráda zmínila je používání dudlíku. Taky se předtím docela varuje, ale já stejně jako u lahve, nezaznamenala žádný problém. Tedy ve spojitosti s kojením, jinak s pár věcmi bojujeme. Dáváme dudlík výhradně na spaní, a to od začátku. Lůca ale má problém dudana udržet v pusince. Nejdřív jsem si říkala, že se to učí, pak že je na to asi ještě malá, aby ho udržela, později jsem podezírala, že to dělá schválně, abychom přiběhli a dali jí ho zpátky 😀 Pravdou ale je, že netuším, proč to tak má. Není to tak, že by dudlík odmítala a já jí ho tlačila za každou cenu. Naopak, jsem ráda, když usne bez něho, ale taky jsem občas ráda, že ho máme a malá s ním spokojeně usne během chvilky.

Asi mě teď víc věcí nenapadá, ale klidně se na cokoliv zeptejte, nelépe na facebooku. Nerozepisovala jsem se o konkrétních produktech úplně dopodrobna, vlastně jsem zmiňovala jen značky, ale klidně si napište soukromě o více infa, pošlu odkazy nebo tak 😉

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s